Blachodachówka modułowa EcoStila ile zapłacisz za m² w 2026?
Blachodachówka cena za m2 to zwykle pierwsza rzecz, jaką sprawdza inwestor przed zakupem pokrycia, bo różnica między 33 a 90 zł/m² potrafi zmienić budżet całej inwestycji. Tyle suchych tabel z cenami to jednak za mało, żeby podjąć dobrą decyzję, bo diabeł tkwi w gatunku, grubości stali i realnym koszcie akcesoriów. Poniżej konkretne dane techniczne, przeliczenia, lista kontrolna i scenariusze użycia, które oszczędzą kilka godzin porównywania ofert.

- Blachodachówka modułowa - co to właściwie jest i dlaczego akurat ten format
- Co oznacza 2. gatunek i kiedy warto go kupić
- Ile arkuszy blachodachówki modułowej potrzebujesz na dach
- Akcesoria i montaż blachodachówki panelowej 1200×720
- FAQ - najczęstsze pytania o blachodachówkę modułową
- Porównanie z innymi pokryciami - kiedy wybrać blachę modułową, a kiedy inną opcję
Blachodachówka modułowa - co to właściwie jest i dlaczego akurat ten format
Modułowa blachodachówka panelowa to pokrycie cięte na niewielkie arkusze o stałym module, najczęściej 1200×720 mm. Każdy taki arkusz daje 0,86 m² powierzchni deklarowanej przez producenta i waży około 15 kg, co przy 0,40 mm grubości stali plasuje ten wyrób w segmencie lekkim. Przy takiej masie jeden metr kwadratowy gotowego pokrycia obciąża konstrukcję zaledwie 4-5 kg, a to oznacza, że więźba nie musi spełniać wymagań stawianych dachówce ceramicznej (40-60 kg/m²) ani cementowej (35-50 kg/m²).
Z punktu widzenia fizyki budowli taka redukcja masy ma konkretne skutki: mniejsze siły działające na krokwie przy wietrze, mniejsze ugięcia w śniegu, a także możliwość pozostawienia lżejszej, tańszej więźby przy niewielkim rozstawie krokwi. Modułowy format ułatwia też transport, bo pojedynczy arkusz mieści się w standardowym aucie dostawczym bez konieczności zamawiania długiego samochodu, jak to bywa przy blachach trapezowych ciętych na 6 m odcinki.
Parametry techniczne blachodachówki modułowej w arkuszach 1200×720
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Rodzaj profilu | modułowy (dachówka modułowa) |
| Wymiar arkusza | 1200 × 720 mm |
| Powierzchnia arkusza | 0,86 m² |
| Waga arkusza | ~15 kg |
| Grubość rdzenia stalowego | 0,40 mm |
| Powłoka | poliester mat (grubość 25 µm, norma PN-EN 10169) |
| Kolorystyka | Grafit 7016 / 7024 |
| Gatunek | 2 (dopuszczalne drobne defekty wizualne) |
| Jednostka sprzedaży | arkusz |
Przeliczenie ceny za arkusz na cenę za m²
Sprzedawcy często podają cenę za arkusz, licząc na to, że kupujący nie policzy przelicznika sam. Cena netto jednego arkusza 23,55 zł przy powierzchni 0,86 m² daje realną cenę 27,38 zł/m² netto, czyli 33,69 zł/m² brutto. To plasuje ten wyrób w niskim segmencie pokryć blaszanych, niżej niż większość blach trapezowych powlekanych (45-70 zł/m²) i kilkukrotnie niżej niż dachówka ceramiczna (90-180 zł/m²).
Do ceny samego pokrycia trzeba jeszcze doliczyć transport, który przy jednej europalecie (do 35 arkuszy, czyli ~30 m²) kosztuje około 200 zł netto w dowolne miejsce w Polsce. Po doliczeniu logistyki realny koszt materiału na dachu wzrasta o 6-8 zł/m², ale wciąż pozostaje jednym z najniższych na rynku. W tej kwocie mieści się także paleta akcesoriów: wkręty farmerskie (6-8 szt./m²), uszczelki, gąsiory, pasy nadrynnowe i obróbki kominowe.
Co oznacza 2. gatunek i kiedy warto go kupić
Gatunek 2 to w branży pokryć blaszanych określenie wyrobu pełnowartościowego pod względem parametrów użytkowych, ale z dopuszczalnymi, niewielkimi defektami wizualnymi. Najczęściej chodzi o mikro-zarysowania powłoki widoczne dopiero pod światło, drobne różnice tonalne między arkuszami wynikające z partii lakieru albo minimalne odchylenia geometrii profilu rzędu 1-2 mm. Żaden z tych mankamentów nie wpływa na szczelność, trwałość ani gwarancję producenta.
Z punktu widzenia normy PN-EN 10169 oraz przepisów budowlanych pokrycie 2. gatunku ma identyczną odporność na korozję i promieniowanie UV jak produkt 1. gatunku, ponieważ rdzeń stalowy i warstwa cynku są takie same. Różnica polega wyłącznie na tolerancji wyglądu, a ta ma znaczenie tylko wtedy, gdy dach stanowi element reprezentacyjny.
Dopuszczalne niedoskonałości w 2. gatunku
- mikro-zarysowania powłoki nieprzekraczające 10 mm długości,
- delikatne różnice odcienia między arkuszami z różnych szarży lakierniczej,
- ślady po transporcie lub magazynowaniu (odciski palet, lekkie przetarcia na krawędziach),
- minimalne odchylenia kształtu profilu w granicach tolerancji producenta (do 2 mm na długości fali).
Kiedy 2. gatunek to świetny wybór
Tani arkusz blachy dachowej modułowej sprawdza się tam, gdzie liczy się funkcja, a nie efekt wizualny z bliska. Altana ogrodowa, garaż wolnostojący, domek letniskowy, budynek gospodarczy, wiata na drewno, a nawet dach domu całorocznego w zabudowie szeregowej to scenariusze, w których oszczędność kilkunastu złotych na metrze ma sens, a defekty nie będą rzucać się w oczy.
Kiedy lepiej dopłacić do 1. gatunku
Jeśli dach stanowi dominantę architektoniczną, jest oglądany z poziomu ulicy albo stanowi tło dla elewacji w jasnym kolorze, nawet drobne różnice tonalne mogą irytować po latach. W takim wypadku różnica 8-15 zł/m² między gatunkami zwraca się w spokoju psychicznym. Dotyczy to zwłaszcza domów w stylu nowoczesnej stodoły, gdzie dach i ściana tworzą jedną płaszczyznę.
| Kryterium | 1. gatunek | 2. gatunek |
|---|---|---|
| Cena orientacyjna (brutto/m²) | 40-55 zł | 33-38 zł |
| Tolerancja wizualna | brak widocznych defektów | drobne różnice dopuszczalne |
| Gwarancja producenta | tak, pełna | tak, pełna |
| Zastosowanie | reprezentacyjne, eksponowane dachy | budynki użytkowe, altany, garaże |
| Trwałość powłoki | identyczna | identyczna |
Checklista przed zakupem blachodachówki modułowej
- Zmierz realną powierzchnię połaci (nie rzut z lotu ptaka, lecz powierzchnię skośną).
- Sprawdź kąt nachylenia: poniżej 9° konieczna jest dodatkowa membrana wstępnego krycia.
- Ustal kolorystykę RAL i porównaj z próbką, bo Grafit 7016 i 7024 to dwa różne odcienie.
- Policz akcesoria: gąsiory, pasy nadrynnowe, wkręty farmerskie (6-8 szt./m²).
- Zaplanuj transport europalety i rozładunek (waga 15 kg/arkusz wymaga wózka).
- Wybierz gatunek: 1. do eksponowanych dachów, 2. do budynków użytkowych.
- Dolicz 10% zapasu na docinki i błędy montażowe.
- Sprawdź dostępność magazynową w Twoim regionie.
Ile arkuszy blachodachówki modułowej potrzebujesz na dach
Przelicznik jest prosty i wynika z deklarowanej powierzchni arkusza. Na każdy metr kwadratowy dachu potrzeba średnio 1,16 arkusza, bo jeden arkusz daje 0,86 m², a do tego dochodzi zakładka boczna i zakładka pionowa zużywająca kolejne 5-10% materiału. Przy dachu o powierzchni 150 m² (typowy dom 100 m² z garażem) zużycie wynosi 150 × 1,16 = 174 arkusze, plus 10% zapasu na docinki, co daje 191 arkuszy.
Taki zapas ma realny sens, bo w trakcie montażu okazuje się, że przy koszach, narożnikach i kominach część arkuszy trzeba dociąć, a odpady nie zawsze da się ponownie wykorzystać ze względu na kierunek fali. Do tego producenci sprzedają blachę co arkusz, nie na metry, więc nie ma możliwości kupienia 174,5 sztuki.
Kalkulator arkuszy blachodachówki modułowej
Powyższy kalkulator uwzględnia przelicznik 1,16 ark./m² oraz zapas, który można regulować w zależności od stopnia skomplikowania dachu. Dach prosty dwuspadowy potrzebuje około 7% zapasu, natomiast dach wielopołaciowy z lukarnami i koszami wymaga nawet 12-15%. Warto też pamiętać, że arkusze 2. gatunku sprzedawane są w pełnych opakowaniach, a liczba arkuszy na palecie to zwykle 30-35 sztuk.
Akcesoria i montaż blachodachówki panelowej 1200×720
Samo pokrycie to dopiero połowa kosztu, bo bez kompletu obróbek i akcesoriów dach nie spełni swojej funkcji. Kluczowe są tu trzy grupy produktów: elementy mocujące, obróbki blacharskie oraz uszczelnienia. Każda z nich działa na innej zasadzie fizycznej, ale wszystkie są niezbędne, żeby pokrycie przetrwało dekadę w polskim klimacie.
Wkręty farmerskie i ich rola
Wkręt farmerski to samogwintujący element ze stali hartowanej z podkładką EPDM, który przenosi obciążenie wiatru z blachy na łatę. Norma PN-EN 14592 wymaga, żeby podkładka zachowała elastyczność przez minimum 15 lat, a to oznacza, że tanie wkręty bez uszczelnienia po kilku zimach zaczną przepuszczać wodę. Zużycie wkrętów wynosi 6-8 sztuk na metr kwadratowy, a ich koszt to około 0,25-0,35 zł/sztuka, co daje 1,50-2,80 zł/m² dodatkowego wydatku.
Obróbki blacharskie i ich kompatybilność
Blacha płaska w arkuszach 2000×1000 mm służy do wykonania pasów nadrynnowych, koszy, wiatrówek i obróbek kominowych. Musi pochodzić od tego samego producenta co blachodachówka, bo tylko wtedy odcień RAL będzie identyczny. Różnica 2-3 tonów między pokryciem a obróbką potrafi zepsuć efekt nawet na najlepszym dachu, a to dlatego, że ludzkie oko wyłapuje kontrast barwny szybciej niż kształt.
Membrana wstępnego krycia i kontrłaty
Pod blachą modułową o niskim profilu warto ułożyć membranę paroprzepuszczalną o gramaturze 135-170 g/m², która odprowadza skropliny z wnętrza domu i jednocześnie nie przepuszcza wody z zewnątrz. Bez membrany różnica temperatur między ogrzewanym poddaszem a zimną blachą prowadzi do kondensacji, a ta z kolei do korozji od spodu. Koszt membrany to 4-6 zł/m² dachu, ale w kalkulacji całego pokrycia to niewielki procent.
Łaty i rozstaw krokwi
Rozstaw łat pod blachodachówkę modułową wynika z modułu arkusza 350 mm (wysokość profilu dachówki modułowej). Przy takim rozstawie widać wyraźnie, że łat nie można montować zbyt rzadko, bo arkusz zacznie uginać się między podporami. Łaty o przekroju 40×50 mm w rozstawie 350 mm to standard, ale w strefach wiatrowych II i III (wg Eurokodu 1) warto zejść do rozstawu 320 mm.
FAQ - najczęstsze pytania o blachodachówkę modułową
Ile arkuszy blachodachówki modułowej mieści się na m² dachu?
Standardowy przelicznik to 1,16 arkusza na metr kwadratowy połaci, co wynika z deklarowanej powierzchni arkusza 0,86 m² oraz koniecznych zakładek bocznych i pionowych. Przy dachu o skomplikowanym kształcie wskaźnik ten rośnie do 1,20-1,25, bo więcej materiału idzie na odpady przy docinaniu.
Czy blachodachówka 2. gatunku jest objęta gwarancją?
Tak, pod warunkiem że kupujesz ją od autoryzowanego dystrybutora, a nie z nieznanego źródła. Gwarancja na powłokę poliester mat wynosi zwykle 10-15 lat, a na perforację rdzenia stalowego nawet 30 lat. Warunkiem jest montaż zgodny z instrukcją producenta oraz zastosowanie oryginalnych wkrętów z podkładką EPDM. W praktyce reklamacje na pokrycia 2. gatunku zdarzają się rzadziej niż na 1. gatunek, bo powłoka jest identyczna.
Czy Grafit 7016 to ten sam kolor co RAL 7024?
Nie, to dwa różne odcienie z palety grafitowej. RAL 7016 to grafit z wyraźną nutą czerni, najczęściej wybierany do domów w stylu nowoczesnym. RAL 7024 to grafit z delikatnym brązowym podtonem, cieplejszy w odbiorze, lepiej komponujący się z drewnem i cegłą. Wielu producentów oferuje oba warianty w tej samej cenie, więc wybór zależy od indywidualnej wizji elewacji.
Jaki kąt nachylenia dachu jest minimalny dla blachodachówki modułowej?
Minimalny kąt to 9° (około 15%) bez dodatkowej membrany oraz 6° z membraną wstępnego krycia. Poniżej tej granicy woda zaczyna się cofać pod zakładki, a to prowadzi do przecieków. Dach płaski wymaga z kolei pokrycia z felcem albo membrany PVC, bo żadna blacha dachówkowa nie jest do takiego zastosowania przeznaczona.
Czy blachodachówkę modułową można montować na starej więźbie?
Tak, pod warunkiem że więźba spełnia aktualne normy wytrzymałościowe. Przy wymianie pokrycia z dachówki ceramicznej na lekką blachę modułową obciążenie spada o 30-50 kg/m², co paradoksalnie poprawia bezpieczeństwo konstrukcji. Warto jednak sprawdzić stan krokwi i wymienić te, które wykazują ślady zbutwienia lub pęknięć, bo żadne pokrycie nie uratuje dachu ze zgniłą więźbą.
Porównanie z innymi pokryciami - kiedy wybrać blachę modułową, a kiedy inną opcję
| Pokrycie | Masa (kg/m²) | Cena brutto (zł/m²) | Trwałość (lata) | Kiedy wybrać |
|---|---|---|---|---|
| Blachodachówka modułowa 0,40 mm | ~5 | 33-55 | 25-40 | altany, garaże, domy w zabudowie ekonomicznej |
| Blacha trapezowa T18 powlekana | ~5 | 45-70 | 25-40 | budynki gospodarcze, wiaty, hale |
| Blachodachówka panelowa premium 0,50 mm | ~5,5 | 55-90 | 30-50 | domy eksponowane, rezydencje |
| Dachówka ceramiczna | 40-60 | 90-180 | 80-120 | domy tradycyjne, dachy o dużym spadku |
| Dachówka cementowa | 35-50 | 70-120 | 50-80 | domy energooszczędne, dachy skomplikowane |
Blachodachówka modułowa 2. gatunku wygrywa w segmencie ekonomicznym, gdzie liczy się niska cena i szybki montaż. Przegrywa natomiast wszędzie tam, gdzie wymagana jest wieloletnia estetyka albo wysoka odporność na gradobicie - w takich zastosowaniach lepiej sprawdza się stal 0,50 mm z posypką mineralną lub dachówka ceramiczna. Granica opłacalności blachy 2. gatunku to dachy o powierzchni 30-200 m² na budynkach użytkowych i pomocniczych.
Końcowy rachunek za pokrycie dachu o powierzchni 150 m² blachodachówką modułową 2. gatunku wygląda następująco: materiał 191 arkuszy × 28,97 zł = 5533 zł brutto, transport 200 zł netto (246 zł brutto), akcesoria (wkręty, obróbki, uszczelki, gąsiory) około 1500-2000 zł. Łączny koszt samego pokrycia wacha się między 7300 a 7800 zł brutto, czyli 48-52 zł/m² dachu w stanie gotowym do użytkowania. Przy identycznej powierzchni dachówka ceramiczna kosztowałaby 18-27 tys. zł, a blacha premium 8-13 tys. zł, więc różnica jest wyraźna.
Decyzja o zakupie powinna zależeć od trzech czynników: przeznaczenia budynku, ekspozycji dachu i budżetu na dalsze 30 lat użytkowania. Jeśli budujesz altanę, garaż albo domek letniskowy, blachodachówka modułowa 2. gatunku w kolorze Grafit 7016 to rozsądny wybór, który spełni swoją funkcję bez przepłacania. Jeśli dach ma reprezentować dom przez następne pokolenie, lepszym rozwiązaniem będzie produkt 1. gatunku albo materiał o wyższej trwałości.
Sprawdź dostępność w hurtowniach budowlanych w Twojej okolicy i porównaj termin dostawy z planowanym startem prac dekarskich, bo przy tanich pokryciach często towar dostępny jest od ręki bezpośrednio z magazynu regionalnego.
Źródła danych: norma PN-EN 10169 (wyroby płaskie ze stali powlekanej organicznie), PN-EN 14592 (łączniki do konstrukcji drewnianych), Eurokod 1 (obciążenie wiatrem), przepisy Prawa budowlanego dotyczące pokryć dachowych. Dane cenowe i parametry produktu: blachodachówka modułowa 1200×720 mm, stal 0,40 mm, poliester mat, gatunek 2, dostępna w sześciu oddziałach dystrybutora na terenie Polski (Serock, Błonie, Radom, Łódź, Olsztyn, Wrocław).