Blacha trapezowa 6 m ile zapłacisz w 2026 i jak nie przepłacić?

Redaktorzy budownictwo blach Aktualizacja: 27 lipca 2026 r.

Masz przed sobą dach do pokrycia, budżet ograniczony co do złotówki, a w wyszukiwarce same rozbieżności: od piętnastu do ponad czterdziestu złotych za metr bieżący. Zanim klikniesz pierwszą ofertę, warto zatrzymać się na chwilę i zrozumieć, co dokładnie składa się na cenę blachy trapezowej 6 m, dlaczego arkusze z tak zwanego outletu potrafią kosztować połowę stawki rynkowej i gdzie kończy się rozsądna oszczędność, a zaczyna ryzyko przeciekającego dachu po pierwszej zimie.

Blacha Trapezowa 6M Cena

Blacha trapezowa T-18 6 m - parametry, grubość i zastosowania

Profil T-18 należy do najpopularniejszych w segmencie lekkich pokryć blaszanych, a sześciometrowy arkusz stanowi jego najczęściej zamawianą długość. Wysokość fali wynosi 18 mm, szerokość krycia 1125 mm, a szerokość całkowita 1175 mm - tę ostatnią wartość sprawdza się przed zakupem, bo to właśnie ona decyduje o liczbie potrzebnych arkuszy. Różnica 50 mm na każdym arkuszu potrafi rozjechać kalkulację o kilka procent przy większej połaci.

Grubość rdzenia stalowego waha się od 0,5 do 0,7 mm, przy czym wariant 0,5 mm obsługuje lekkie konstrukcje, a 0,7 mm przenosi obciążenia rzędu 150-200 kg/m² przy rozstawie łat 60-80 cm. Im cieńsza blacha, tym łatwiej ją zarysować podczas montażu, a każde uszkodzenie powłoki oznacza punkt korozji w ciągu dwóch, trzech sezonów. Masa arkusza sześciometrowego o grubości 0,5 mm oscyluje wokół 26 kg, co przekłada się na realne obciążenie konstrukcji około 4,3 kg/m².

Powłoka decyduje o żywotności pokrycia. Ocynk ogniowy o masie 100-275 g/m² zabezpiecza stal przez 15-25 lat w środowisku o umiarkowanej agresywności, natomiast poliestr 25 µm wydłuża ten czas do 30-40 lat, kosztem jednak wyższej ceny wyjściowej. Dla dachów w pobliżu lasów, wód stojących czy zakładów przemysłowych lepszym wyborem okazuje się poliuretan lub PVDF, bo zwykły poliestr nie wytrzymuje długotrwałego kontaktu z kwaśnym deszczem.

Kolory z palety RAL mają znaczenie nie tylko estetyczne. Odcień 7016 (antracyt) i 8017 (brąz czekoladowy) absorbują więcej ciepła niż biel 9010 czy jasny szary 9002 - różnica temperatury blachy w pełnym słońcu potrafi sięgać 25-30°C. Ciemny dach wymaga lepszej wentylacji poddasza i częstszej kontroli kontrłat, bo wilgoć skondensowana pod spodem nagrzewa się i wolniej odparowuje.

Lista zastosowań T-18 obejmuje dachy budynków mieszkalnych o kącie nachylenia od 9°, elewacje wentylowane, garaże blaszane, wiaty, stajnie, obory, magazyny, a nawet przęsła ogrodzeń i bramy przesuwne. Niski profil fali nie dominuje wizualnie, dlatego architekci chętnie sięgają po niego przy nowoczesnej zabudowie, gdzie liczy się geometryczna prostota linii. Na dachach o skomplikowanej geometrii, z wieloma koszami i lukarnami, T-18 sprawdza się lepiej niż profile wyższe - mniejsze arkusze łatwiej docinać i mniej odpadów generują.

ParametrWartość
Wysokość profilu18 mm
Szerokość krycia1125 mm
Szerokość całkowita1175 mm
Grubość blachy0,5-0,7 mm
Długość arkuszado 12 m (standard 6 m)
Masa 1 m² (0,5 mm)ok. 4,3 kg
Dostępne powłokiocynk, poliestr 25 µm, poliuretan, PVDF
Kolory RAL (najczęstsze)7016, 8017, 3009, 9010, 9002
Min. kąt nachylenia9° (bez łączenia wzdłużnego)

Cena blachy trapezowej 6 m za m² i za arkusz - porównanie profili

Cena blachy trapezowej 6 m waha się od około 16,50 zł netto za m² w przypadku arkuszy outletowych do ponad 40 zł/m² przy profilu z powłoką PVDF i grubości 0,7 mm. Przeliczenie na pojedynczy arkusz sześciometrowy o szerokości krycia 1,125 m daje powierzchnię 6,75 m² - czyli realny koszt jednego arkusza mieści się w przedziale 110-270 zł netto. Różnica wynika z trzech czynników: grubości rdzenia, rodzaju powłoki ochronnej oraz kanału zakupu.

Najtańsze blachy z nadwyżek produkcyjnych bywają nawet o 40% tańsze od nowych, pełnowymiarowych odpowiedników. To nie oznacza wadliwości - nadwyżki powstają, gdy producent wytwarza partię pod konkretne zamówienie, a klient odbiera mniejszą ilość. Arkusze są fabrycznie nowe, z bieżącej produkcji, nie z demontażu. Nie mają jednak gwarancji na konkretny kolor - paleta może się mieszać, a partie pochodzić z różnych szarż, co widać przy łączeniu arkuszy obok siebie.

ProfilWysokość faliZastosowanieNośność (kg/m²)Cena orientacyjna (zł netto/m²)
T-1414 mmelewacje, lekkie wiaty, ogrodzenia60-9014-22
T-1818 mmdachy mieszkalne, garaże, budynki gosp.120-20016-28
T-3535 mmhale przemysłowe, duże rozpiętości250-40022-38

T-14 sprawdza się tam, gdzie obciążenia śniegiem są minimalne i dach pełni raczej funkcję estetyczną niż konstrukcyjną. T-35 wchodzi do gry, gdy rozstaw podpór przekracza 1,5 m lub gdy budynek stoi w strefie obfitych opadów. T-18 zajmuje środek stawki: wystarczająco sztywny, żeby przenieść typowe obciążenie polskiego dachu (do 150 kg/m² w strefach I-III wg PN-EN 1991-1-3), a zarazem na tyle ekonomiczny, żeby nie nadwyrężać budżetu inwestora prywatnego.

Sezonowość cen jest wyraźna. Wczesna wiosna (marzec-kwiecień) oraz późne lato (sierpień-wrzesień) to okresy najniższych stawek - producenci szukają klientów między sezonami budowlanymi. W szczycie sezonu (maj-lipiec) ceny potrafią rosnąć o 10-15%, a dostawy wydłużają się do 3-4 tygodni. Planowanie zakupu z dwumiesięcznym wyprzedzeniem pozwala zaoszczędzić kilkanaście procent budżetu, szczególnie przy większych zamówieniach powyżej 200 m².

Kiedy T-18 to optymalny wybór

Dach o powierzchni 50-200 m², kąt nachylenia 9-30°, strefa śniegowa I-III, rozstaw łat 60-80 cm, brak skomplikowanej geometrii z licznymi koszami. W takich warunkach T-18 łączy nośność z rozsądną ceną i łatwością montażu nawet dla ekipy dwuosobowej.

Kiedy lepiej sięgnąć po inny profil

Rozpiętości powyżej 1,2 m bez dodatkowych podparć wymagają T-35 lub wzmocnienia konstrukcji. Elewacje komercyjne o wysokości ponad 8 m lepiej obsłuży T-20 albo T-35, bo niższy profil wygląda zbyt delikatnie wizualnie. Gdy dach nachyla się poniżej 9°, konieczne staje się dodatkowe uszczelnienie lub zmiana profilu na wyższy.

Montaż blachy trapezowej 6 m krok po kroku i lista zakupów

Przed pierwszym wkrętem warto sprawdzić prostotę krokwi lub płatwi poziomem laserowym. Różnica 1 cm na 6 m długości arkusza zamienia się w 2-3 mm luzu na zakładce, przez który podczas ulewnego deszczu woda wcieka pod blachę. Najpierw mocuje się pas nadrynnowy (pas okapowy), potem membranę dachową, następnie kontrłaty i łaty. Dopiero na tak przygotowane rusztowanie trafia blacha.

Rozstaw łat dla T-18 zależy od kąta nachylenia i strefy obciążenia. W strefie I (do 80 kg/m² śniegu) przy kącie 15-30° wystarczy rozstaw 80 cm, w strefie III (do 160 kg/m²) trzeba go zagęścić do 60 cm. Każde przytwierdzenie arkusza wymaga 6-8 wkrętów farmerskich z podkładką EPDM - mniej więcej 8-10 sztuk na metr kwadratowy pokrycia. Wkręty bez podkładki gumowej pozwalają wodzie wnikać w otwór po kilku sezonach, gdy uszczelka się zestarzeje.

Minimalny kąt nachylenia dachu dla T-18 bez dodatkowego uszczelnienia zakładek wynosi 9°, czyli około 15%. Przy kątach 5-9° nakłada się pasma uszczelki butylowej na każdą zakładkę wzdłużną, a przy kątach poniżej 5° lepiej wybrać profil wyższy albo pokrycie na rąbek. Arkusz montuje się od strony przeciwnej do dominującego kierunku wiatru - zapobiega to wlewaniu się deszczu pod zakład.

Obróbki blacharskie (wiatrówki, pasy kalenicy, kosze) stanowią zwykle 8-12% wartości całego zamówienia, ale ich pominięcie to klasyczny błąd, który zemści się po pierwszej zimie. Wiatrówka boczna chroni krawędź przed poderwaniem przez wiatr, a pas kalenicy z uszczelką z pianki PE zamyka szczelinę, przez którą dostaje się śnieg i kurz. Kosz, czyli wewnętrzny narożnik dachu, wymaga dodatkowej blachy koszowej montowanej pod głównym pokryciem - na niej spoczywają arkusze z obu stron.

Narzędzia potrzebne do montażu sześciometrowego arkusza to wiertarko-wkrętarka z regulacją momentu (żeby nie dociskać wkrętu ponad miarę), nożyce do blachy (nie szlifierka kątowa - iskry niszczą powłokę ochronną), poziomica 1 m, miara, ołówek, a do pracy na wysokości rusztowanie lub stabilna drabina z podestem. Przecinarka elektryczna z gilotyną znacząco przyspiesza pracę, ale w domowych warunkach wystarczą ręczne nożyce - po prostu trzeba liczyć się z dłuższym czasem.

Typowe błędy inwestorów przy montażu
• Cięcie blachy szlifierką kątową (przypala powłokę i rozpoczyna korozję w ciągu tygodni).
• Mocowanie wkrętów bez podkładki EPDM (przecieki po 2-3 latach).
• Brak luzu termicznego na zakładkach (blacha odkształca się latem, zaczepia o wkręty).
• Montaż arkuszy podczas deszczu (wilgoć zamyka się pod powłoką).
• Pominięcie obróbek blacharskich - najtańszy sposób, żeby dach zaczął przeciekać.

Nadwyżki produkcyjne - czym są i kiedy warto je kupić

Nadwyżka produkcyjna oznacza blachę w pełni nową, wyprodukowaną pod konkretne zamówienie, którego ostateczna wielkość okazała się mniejsza od zakładanej. Arkusze nie pochodzą z demontażu, nie mają śladów użytkowania, nie są przeterminowane. Producent nie sprzedaje ich jako pełnowymiarowego asortymentu z dwóch powodów: kolory i grubości nie zawsze pokrywają się z bieżącą ofertą magazynową, a partie mogą się różnić odcieniem w obrębie jednego RAL-a.

Kupując nadwyżki, inwestor akceptuje trzy kompromisy. Pierwszy: brak możliwości wyboru konkretnego koloru lub jego jednolitości w całym zamówieniu - przy większych połaciach różnica bywa widoczna. Drugi: ograniczona dostępność - partie mają konkretne wymiary arkuszy, czasem niedopasowane do projektu. Trzeci: brak gwarancji producenta lub jej skrócona wersja, bo formalnie towar nie przeszedł standardowej procedury wydań.

Sytuacja, w której nadwyżki się opłacają, to garaż wolnostojący, wiata, pomieszczenie gospodarcze, budynek inwentarski albo dach altany - wszędzie tam, gdzie liczy się funkcja, a nie jednolita kolorystyka. Nie opłacają się, gdy pokrywasz dom mieszkalny z eksponowaną połacią od strony ulicy, gdzie każda różnica odcienia będzie widoczna jak na dłoni.

Checklista przed zakupem nadwyżek
• Sprawdź grubość blachy miernikiem (nie etykietą - 0,5 vs 0,55 mm robi różnicę).
• Obejrzyj krawędzie - rdza na cięciach oznacza złe warunki magazynowania.
• Zapytaj o datę produkcji - blacha starsza niż 6 miesięcy mogła stracić część właściwości powłoki.
• Poproś o próbkę i porównaj z kolorystyką RAL z próbnika.
• Upewnij się, że długości arkuszy pasują do Twojej połaci bez nadmiernego odpadu.
• Sprawdź dostępność obróbek w tym samym kolorze.
• Zapytaj o warunki transportu - sześciometrowe arkusze wymagają specjalnego samochodu.
• Dowiedz się, czy sprzedawca oferuje wymianę, gdy kolory się nie zgadzają.
• Sprawdź pisemne potwierdzenie grubości i powłoki.
• Nie płać całości przed oględzinami towaru.

Koszt całkowity dachu 100 m² - realna kalkulacja

Dach o powierzchni 100 m² przy kącie nachylenia 20° i rozstawie krokwi 80 cm wymaga około 89 arkuszy T-18 o wymiarach 6 × 1,125 m (6,75 m² każdy). Przy cenie 22 zł netto/m² za blachę poliestrową grubości 0,5 mm daje to koszt samego pokrycia na poziomie 1485 zł netto. Dodając wkręty (8 szt./m² × 100 m² = 800 sztuk × 0,35 zł = 280 zł), pasy okapowe, wiatrówki, kalenicę, kosze i membranę dachową, łączna kwota rośnie do około 2200-2600 zł netto. Do tego dochodzi transport (300-500 zł w zależności od odległości) oraz robocizna ekipy dekarskiej, która za połać 100 m² liczy średnio 3500-5000 zł.

Ten sam dach pokryty blachą outletową po 16,50 zł/m² wychodzi o około 450 zł taniej w samej blasze. Oszczędność pozornie niewielka, ale przy większych realizacjach - dach 200 m² lub pokrycie dachu wraz z elewacją - różnica potrafi przekroczyć 1500 zł. Te pieniądze zostają w kieszeni na lepsze rynny albo solidniejsze okna dachowe.

Co składa się na ostateczną cenę dachu
• Blacha - od 60 do 70% budżetu materiałowego.
• Łączniki - 8-10 szt./m² plus wkręty do obróbek.
• Obróbki blacharskie - pasy okapowe, kalenica, wiatrówki, kosze.
• Membrana dachowa - folia paroprzepuszczalna 135-170 g/m².
• Uszczelki - butylowe do zakładek, piankowe do kalenicy.
• Transport - samochód z możliwością załadunku arkuszy 6 m.
• Rozładunek - ręczny lub wózkiem widłowym zależnie od warunków na budowie.

Najczęstsze pytania inwestorów przed zakupem

Czy blacha trapezowa T-18 nadaje się na dach mieszkalny? Tak, pod warunkiem zachowania minimalnego kąta 9°, prawidłowego rozstawu łat i zastosowania powłoki poliestrowej lub lepszej. Wielu producentów udziela 30-letniej gwarancji na blachę T-18 z poliuretanem montowaną na dachach o nachyleniu powyżej 12°.

Ile wkrętów potrzeba na arkusz 6 m? Standardowo 18-24 sztuki w zależności od rozstawu łat. Każdy arkusz mocuje się w co drugiej fali w dolnej części fali, plus dodatkowe wkręty w strefie kalenicy i okapu.

Czy można chodzić po blasze trapezowej podczas montażu? Tak, ale tylko w miejscach, gdzie pod spodem znajduje się łata - stopa pośrodku między łatami ugina blachę i odkształca profil. Przy arkuszach o grubości 0,5 mm wchodzenie na pokrycie wymaga butów z miękką podeszwą.

Jak długo wytrzymuje blacha z ocynku bez powłoki poliestrowej? W zależności od warunków od 15 do 25 lat. W środowiskach przemysłowych lub nadmorskich czas ten skraca się do 10-12 lat. Poliestr wydłuża żywotność do 30-40 lat, a PVDF potrafi przekroczyć 50 lat.

Co zrobić z rysami powstałymi podczas montażu? Każde uszkodzenie powłoki ochronnej wymaga zaprawkowania farbą zaprawkową w identycznym kolorze RAL. Koszt zabiegu to kilka złotych, a różnica w żywotności pokrycia - kilkanaście lat bez korozji.

Kalkulator kosztu pokrycia dachu blachą trapezową T-18

Poniższe narzędzie pozwala w kilkanaście sekund policzyć orientacyjny koszt materiałów na połać dachu lub elewację. Wystarczy podać powierzchnię, wybrać wariant ceny i liczbę arkuszy - kalkulator uwzględnia typowy zapas na zakładki.

Źródła i normy

Dane techniczne profili oraz obciążenia dachowe zgodne z normą PN-EN 1993-1-3 (Eurocode 3 - projektowanie konstrukcji stalowych) oraz PN-EN 1991-1-3 (Eurocode 1 - oddziaływania na konstrukcje, obciążenia śniegiem). Kolorystyka RAL zgodna z klasyfikacją RAL Deutsches Institut für Gütesicherung. Wytyczne dotyczące pokryć z blachy stalowej zawiera instrukcja ITB nr 421/2018. Ceny orientacyjne zebrano z ofert dostępnych w Polsce w pierwszym kwartale 2025 roku.